Lehmann
Grand Champagne Challenge

Grand Champagne Challenge 2025 kisataan perjantaina 25.4.2025
Lisätietoa kilpailusta julkaistaan pian!

Suomen-sommelierit

Grand Champagne Challenge 2025

Ilmoittautuminen kilpailuun on nyt auki ja sen voit tehdä tältä sivulta löytyvän lomakkeen kautta. Ilmoittautuminen päättyy torstaina 10.4., jonka jälkeen järjestetään esikarsinnat. Finaaliin valitaan lopulta neljä kilpailijaa, joiden osaamista mitataan niin nopeilla kysymyksillä kuin tarjoiluosaamisella.

Arvovaltaisina tuomareina kilpailussa toimivat Master of Wine Essi Avellan, Champagne Moët & Chandon kellarimestari Benoît Gouez, Lehmann Glassin edustaja sekä Ceesta Oyn omistaja Taru From.

Voittaja kruunataan samana päivänä finaalin jälkeen. Palkinnoksi hän saa muun muassa näyttävän kiertopalkinnon sekä kuusi suupuhallettua Lehmann Glass Grand Champagne –lasia.

Kilpailun järjestää Grand Champagne yhdessä Suomen Sommelierit ryn, Lehmann Glassin, Ceesta Oyn ja AvelVino Oyn kanssa. Kilpailun tarkoituksena on vahvistaa samppanjatietämystä ja -osaamista Suomessa.

Katso videolta Ceestashopin Christian Fromin ajatukset, miksi Challenge on kehitetty:

Ilmoittautuminen vuoden 2025 Challengeen on nyt auki ja päättyy tiistaina 10.4.

Miloš Jeřábek
Grand Champagne Challenge 2024 voittaja

Dimitrii Frolov
Grand Champagne Challenge 2023 voittaja

Kirsi Seppänen
Grand Champagne Challenge 2022 voittaja

Taneli Lehtonen
Grand Champagne Challenge 2019 voittaja

Saara Alander
Grand Champagne Challenge 2018 voittaja

Deniz Löktas
Grand Champagne Challenge 2017 voittaja

Tomi Naarvala
Grand Champagne Challenge 2016 voittaja

tomi-naarvala

Toni Aikasalo
Grand Champagne Challenge 2015 voittaja

Toni-Aikasalo

Kilpailun järjestää